דברים שנשא איתמר שגיא בטקס הזיכרון, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, 12/4/2010.


תודה לכל הנוכחים, ובמיוחד לז'וז'י והבנות.  ( מרב נסעה…מיכל וקרן.)

ישראל קסטנר היה מגדולי מצילי החיים בעת שואת יהודי הונגריה ואירופה.

ישראל קסטנר ראוי לתפוס מקום של כבוד ברשימת גיבורי ישראל לאורך היסטורית עמנו.

ישראל קסטנר היה, על אף  זאת- הנרצח הפוליטי הראשון במדינת ישראל, כאן ברחוב הזה.

אישית, לא הייתי אני ולא אחיי, לא בני דודי, אף לא ילדיהם, באים לעולם אלמלא פועלו המהדהד למרחוק. לכן באתי הנה, מתוך תחושת חוב מוסרי פשוטה.

לששה בני משפחתי על הרכבת: סבתא אסתר וסבא פנחס, דודתי יהודית, אימי רותי, ושתים מאחיותיה של סבתי, אגי וקוטי, נולדו לאחר ההצלה, מאז ועד היום- עוד שמונה ילדים, חמישים ושבעה נכדים, שבעים ותשעה נינים ושני בני נינים, סך הכל מאה חמישים ושנים נשים אנשים וטף, למשפחת וינגרטן, אם לא טעיתי בחשבוני.

נהוג בישראל להעצים את תדהמת השואה תוך עיסוק במספרי הנרצחים.

לכן, לרגע, רציתי להצביע על מספרי הניצולים, ותולדותיהם אחריהם. כי מי שפעל לדחיית הקץ ולהצלתם, פעל למען העתיד, למען החיים.

אדם אשר הוטל על ידי הוריקן המציאות אל שליחותו. יכול היה למלט את נפשו, אך בחר להישאר בתוך תופת צלב החץ והאס-אס ולגייס את כל כישוריו  תושייתו ונואשותו למפעל הצלה ענק, יחד עם שותפיו לוועד ההצלה הציוני.

אינני פילוסוף ולא אתיימר לדרג אומץ לב והרואיות. לא ארצה להפחית, חלילה, מהדרת גבורתם של חסידי אומות עולם שהחביאו משפחה רדופה במרתף, או של גיבור צבא שרכן על רימון מתפוצץ, גם לא של צנחניות עזות רוח שיצאו במודע להקריב עצמן למען עמן –  אך אם בגיבורים עסקינן , יקום נא מי שיחלוק על עובדת היות ישראל קסטנר גיבור שבגיבורים.

יש ספרים חדשים הממשיכים להיות מוכתמים בעלבון אשמות השווא, יש עיריות המסרבות או מתחמקות  ממילוי חובה בסיסית וצנועה כל כך, לקרוא שם רחוב או גן…  וסבורני שיש היסוס בלימוד סיפור ההצלה ומוביליו בבתי הספר. האם מפחדים להכיר באמת המתגלה מכוח ההרגל לאותו משפט נורא של שופט, שאין צורך לחזור עליו? או שמא חוששים ממהומת המתנגדים הרעשניים?…

אך אני מאמין שהאמת מחלחלת, ולבסוף, ההיסטוריה של העם היהודי והישראלי תציב על מרפסתה מושב של כבוד עבורו, כי ערך החיים היה ראשון במעלה מול עיני ישראל קסטנר, והניסיון הנואש אשר הצליח במידת מפליאה לבקוע את חומת האש המאכלת ולהעביר דרכה מים חיים החוצה – יוכר , יילמד, ויועלה על נס.

שאלות רבות מכיל הסיפור הנפתל של יהדות הונגריה וניסיונות ההצלה, ואת אשר ארע את ישראל קסטנר בפרק חייו האחרון.

הדוברים הנכבדים הוזמנו לשוחח בקצרה על מה שימצאו כחשוב וראוי.

אשמח אם מי מכם ירצה להאיר את עינינו בנקודות כמו: מימדי ההצלה של קסטנר והוועדה – הערכה למספר הנפשות שזכו בחיים אודות מבצעים אלה, כולל הצלחות בדחיית ביצוע הפתרון הסופי…

שאלת הדיאלוג בין קסטנר וחבריו לראשי הקהילות, האם וכיצד ניסו להזהיר מן המתרחש לבוא…

שאלה נוספת – האם בולטותו של ישראל קסטנר על פני שאר שותפיו נובעת מעובדת הרצחו, או שיש למעשיו משקל יתר ברור במהלכי ההצלה…

ועוד אחת – מה ניתן להבין על הקושי הגדול בציבור או בדרגים הפוליטיים לקבל את טיהור שמו של ישראל קסטנר בבית המשפט העליון, ומדוע ניצתת האש  שוב ושוב כשמוזכרת הפרשה, גם בשנים מאוחרות…

האם וכיצד מנחילה מערכת החינוך לדורות החדשים את סיפור קסטנר ומפעל ההצלה…

מיד אבקש ממיכאל דק לקחת לידיו את שרביט הניצוח על כינוס זה.

לצערי שר המדע, דניאל הרשקוביץ, בנה של נעמי הרשקוביץ זיכרונה לברכה שהייתה מנוסעי הרכבת – היה אמור לדבר לפנינו אך לבסוף נדרש לנסוע לאירופה.

דוברים נכבדים נוספים, אקווה שכולם כאן: הפרופסור שלמה אהרונסון, הפרופסור יחיעם וייץ, איש החינוך עו"ד אריה ברנע, הסופר דב דינור.

סדר הדוברים, זמן השיחה ואנשים  נוספים שיבקשו לדבר – הכל נתון בידי המנחה הנכבד ובהתאם לסבלנות הקהל.

אני מתנצל על המחסור בכיסאות – נשתפר משנה לשנה…

תודה גדולה לתנועת מחנות העולים המארחת אותנו בחצרה.

ובקשה לי אל כולכם:  עומדים כאן בצד מספר מתנדבים הערוכים לקבל מכם פרטי תקשורת מעודכנים, שיאפשרו להזמינכם יותר בקלות לכינוסים בעתיד, – אנא גשו אליהם כולכם במהלך ובסוף ההתכנסות והם ירשמו את פרטיכם באופן מסודר, במקום אוסף הפרטים המבולבל שהיה בידי עד כה. ניתן לבקשם להוסיף הערות והצעות מכל סוג.

תודה גדולה לכולכם על בואכם.

מודעות פרסומת